Latviešu
Valoda: Latviešu
Latviešu
Valoda: Latviešu

NO IĻĢUCIEMA

Datums: 16.06.2021 18:35
20 skatījumi
Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja izstāžu zāles otrajā stāvā no šī gada 11.jūnija piedāvā apskatīt Rīgas Kultūras centra "Iļģuciems" Tautas lietišķās mākslas studijas (TLMS) "Ceplis" keramiku, TLMS "Rītausma", “Austra” un “Irbi” tekstila rokdarbu izstādi “No Iļģuciema”.
    Rīgas Kultūras centrā "Iļģuciems" par tradīciju ir kļuvušas vasarā rīkotas izstādes, kurās ar krāsainiem un dzīvespriecīgiem darbiem piedalās vienlaikus vairākas tautas lietišķās mākslas studijas. Šoreiz darbi ir atceļojuši pie mums uz Madonu. Patlaban  Iļģuciema amatu namā darbojas septiņas tautas lietišķās mākslas studijas un viena glezniecības studija. Izstādē ir redzami četru studiju dalībnieku darbi, kuri veidoti atšķirīgās tehnikās un no dažādiem materiāliem, vienlaikus izceļot un papildinot vienam otru.
    Tautas lietišķās mākslas studijas "Ceplis" vadītājas Vijas Voses vadībā keramiķi darina traukus gan tradicionālās formās, gan izmantojot mūsdienīgas tehnikas un glazūras. Radošs un dzīvespriecīgs kolektīvs, kurš ar saviem darbiem arvien pārsteidz, liekot uzplaukt krāšņiem glazūru ziediem, iespiedumiem un vijumiem, iepriecinot skatītājus. Studijas dalībnieki ir visdažādāko profesiju pārstāvji, kuri šeit atrod jaunu izpausmi un iedvesmu. Paralēli zināšanām par etnogrāfisko trauku veidošanu, dotas iespējas ir jaunradei un dizainam. Līdz šim “Ceplis” ir piedalījies vismaz 15 dažādās izstādēs katru gadu visā Latvijā.
    Tautas lietišķās mākslas studijas "Rītausma" rokdarbnieces nodarbojas ar adīšanu, tamborēšanu un mezglošanu. Dažādās rokdarbu tehnikās tiek gatavoti gan apģērbi, gan aksesuāri. Studijas vadītāja Dagnija Liepa un dalībnieces ar amatu prasmju demonstrējumiem bieži piedalās brīvdabas pasākumos Iļģuciemā un citviet Rīgā. Studijas rokdarbu veidu un dažādo tehniku daudzveidība dod iespēju darināt gan izsmalcinātus interjera priekšmetus gan papildināt savu garderobi ar neparastiem un oriģināliem apģērbiem un aksesuāriem. Vairākas  studijas dalībnieces ir apguvušas tekstilmozaīkas tehnikas, kā arī izsmalcinātu  frivolitē, knipelētu  un adatas mežģīņu darināšanu. Latviešu tautas tradīcijas saglabājas cimdu, zeķu, kā arī tik populāro  mauču adīšanā. Starp studijas dalībniecēm  ir vairākas Tautas daiļamata meistares un Latvijas Amatniecības kameras amata meistares.
    Tautas lietišķās mākslas studijas "Austra" audējas vadītājas Ainas Bernavas vadībā veidoti tiek dažādi tekstila darbi. Laika gaitā katra studijas vadītāja veidojusi “studijas rokrakstu” atbilstoši savam redzējumam, mākslas un  modes tendencēm, bet visā pastāvēšanas laikā studijas darbība ir balstīta uz aušanas iemaņu apgūšanu, attīstīšanu un dalībnieku radošu pilnveidošanu, tautas kultūras mantojuma un aušanas prasmes saglabāšanu. Izcilākie TLMS „Austra” meistaru darbi ir iekļauti Latvijas Nacionālā vēstures muzeja un Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja krājumos.
    Tautas lietišķās mākslas studija “Irbi” darbojas kopš 1991.gada un tās vadītāja ir Baiba Pilāne .Šobrīd studijā ir 23 dalībnieces, kas ada gan etnogrāfiskus, gan mūsdienīgus darbus. Studijas vadītāja ir Baiba Pilāne. Studijas dalībnieces ir piedalījušās visdažādākajās izstādēs gan Latvijā, gan ārzemēs. Dalībnieku darbi ir publicēti žurnālos un citos izdevumos par tautas lietišķo mākslu, atrodami gan Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā, gan Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja fondos, kā arī iepirkti Dānijā un Zviedrijā.
    Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja izstāžu zālēs mansardā, Skolas iela 10a baudīt roku darbu dažādību un krāsainību ir iespējams līdz 25.jūlijam. Atgādinām ka apmeklējot muzeju aicinam ievērot visus nepieciešamos drošības pasākumus.
Elīna KRUPKO mākslas nodaļas vadītāja